obr 1

Historie firmy Sykora

Již 26 let působíme na trhu a nabízíme svým zákazníkům kvalitní kuchyňské linky na míru. Za naším vznikem stála myšlenka nabídnout zákazníkům výjimečné kuchyně, které se stanou srdcem a duší jejich domova. A tomuto přání jsme v roce 1992 vdechli život ve chvíli, kdy jsme ve Vizovicích založili firmu Sykora. Spojením zahraničních zkušeností s výrobky, špičkového designu kuchyní i nekompromisních funkcí vznikly kuchyně, které plní naše představy i představy našich zákazníků do posledního detailu. Přečtěte si nejvýznamnější milníky naší společnosti.

1992

Založení firmy

Rodinná firma Sykora byla založena již v roce 1992. Za jejím vznikem stojí Karel Sýkora a jeho bratr Vlastimil Sýkora, kteří nabyli cenné zkušenosti s výrobou kuchyní při svém působení ve firmě v Kanadě. Jako první výrobní prostory posloužily bývalé prostory Obchodu obuvi v Lípě.
1993

První vyrobená kuchyně

Pro výrobu prvních kuchyňských linek značky Sykora byly zakoupeny kvalitní výrobní stroje; formátovací pila, vrtačka a olepovací a pantovací centra. Tím započala výroba kuchyňských linek z lamina, které byly olemovány bukovým nákližkem a zalakovány. Tyto kuchyňské linky byly vyráběny ve dvou provedeních. Ve stejném roce vznikla také kuchyňská studia ve Zlíně a v Uherském Hradišti.

První vyrobená kuchyně

Kuchyně Alberta

1994

Grafické návrhy kuchyní

Za prvními grafickými návrhy kuchyňských linek značky Sykora se musíme vrátit zpět do roku 1994. Tyto návrhy se velmi odlišovaly od těch současných, kreslily se na čtverečkovaný papír, který byl prodejcem zaslán na centrálu. Zde byl vytvořený 3D drátěný model kuchyně, který byl faxem poslaný zpět na prodejnu. Zákazník tak mohl vidět podobu kuchyně dříve, než byla vytvořena. Ke kuchyňským studiím ve Zlíně a v Uherském Hradišti přibyly pobočky v Brně a v Praze.

Kuchyně Atlanta

Kuchyně Sára

1995

Vlastní studio v Praze 1

S rokem 1995 se rozšířila prodejní místa. Bylo otevřeno studio v Opavě a Praze 1 a k novým prodejním místům se zařadila města Tábor, Praha, Brno, Karlovy Vary a Dvůr Králové nad Labem. Do výroby přibylo nové počítačem řízené vrtací a frézovací centrum. Kuchyňské linky Sykora byly poprvé prezentovány na Brněnských veletrzích a v nabídce přibyly kuchyně Bříza a Kaštan, která se stala nejprodávanější kuchyní tohoto období.

Kuchyně Bříza

Kuchyně Kaštan

1996

Expandování na slovenský trh

V roce 1996 bylo otevřeno první kuchyňské studio na Slovensku v Piešťanech. Zákazníci se také dočkali prostorového zpracování zakázek v Designu CAD přímo na studiu a firma si pořídila nové počítačem řízené obráběcí a frézovací centrum. Kuchyňské linky Sykora se staly součástí domova některých známých osobností, například Martina Zounara ml, Martina Zounara st. či herečky Elišky Balzerové.

Kuchyně Dub

Kuchyně Lak Vysoký Lesk

1997

Expandování na ruský trh

V tomto roce byla firma postižena povodněmi, část výroby musela být přesunuta na Velikovou a celkové škody se vyšplhaly k téměř 14 milionům korun. Zásluhou usilovné práce bylo však možné výrobu obnovit již po 14 dnech. Nebyla by to však firma Sykora, aby ve stejném roce nepřinesla také záplavu dobrých zpráv. Podařilo se nám například získat certifikát pro vývoz zboží do Ruska a otevřít nová kuchyňská studia v Moskvě, Bratislavě, Hradci Králové, Liberci, Olomouci, Opavě a Plzni. Také byly zakoupeny nové výrobní stroje pro výrobu foliovaných kuchyní; olepovací centrum a lis na foliování dvířek. Kuchyňské linky Sykora si oblíbily další slavné osobnosti. Komu tentokrát dělaly radost při vaření? Například operní zpěvačce Dagmar Peckové, či moderátorovi Petru Lesákovi.

Kuchyně Georgio Dub

Kuchyně DKP

1998

Kolik kuchyní vyrobíme, tolik stromů zasadíme

Společnost Sykora se vydala cestou ochrany přírody a v roce 1998 zasadila tolik stromů, kolik vyrobila kuchyní. A v ochraně přírody pokračuje i nadále. Z důvodu expandování a snížení nákladů spojených s přepravou se přesunula výroba foliovaných dvířek z Velikové do Želechovic a do výroby byla zakoupena nová formátovací pila. Došlo k rozšíření možností výpočetní techniky i k expandování do dalších českých měst a představení nových kuchyní s názvem Ivana a Olše. Sykora se v tomto roce prezentovala na výstavišti v Brně a o nepřehlédnutelnosti prezentace svědčila expozice ve stylu středověkého hradu. Atlet Tomáš Dvořák a další slavné osobnosti se roku 1998 stávají majiteli kuchyňské linky Sykora.

Kuchyně Ivana

Kuchyně Olše

1999

Výstavba nové výrobní haly ve Vizovicích

Následovalo rozšíření výrobních prostor a ve Vizovicích proběhla výstavba nového výrobního závodu. Firma se tak pyšnila novou prodejnou, administrativní budovou a výrobní halou. K novým výrobním strojům se přiřadila lakovna a pantovací centrum. I v tomto roce Sykora představila novinky ze světa kvalitních kuchyní v podobě kuchyně Třešeň Klasik a Psaníčko Olše. Jak bude vypadat nová kuchyně zákazníků? To se dozvěděli díky grafickým návrhům, které byly zpracovány v DataCadu. Zákazník si tak mohl prohlédnout prostorové zpracování s půdorysem přímo v kuchyňském studiu. K pobočkám v Praze se hrdě přihlásilo studio na Praze 4 a kuchyni Sykora si zakoupil hokejista Jiří Dopita, či moderátor Jiří Ptáčník.

Kuchyně Třešeň Klasik

Kuchyně Psaníčko Olše

2000

Milenium

Průlomový rok 2000 se nesl ve znamení rozšíření výrobních prostor i zakoupení nových výrobních strojů. K vybavení firmy přibylo počítačem řízené řezací a frézovací centrum, počítačem řízené centrum pro vrtání a narážení boků, pantů a závěsů, narážení pojezdů a vrtání dvířek, olepovací centrum, montážní lis a stroj na narážení kolíků. Zakázek postupně přibývalo a výrobní prostory nestačily, proto došlo k přístavbě výrobní haly se skladovými prostory. Kvalitní a zároveň cenově dostupná kuchyňská linka? Sen se mění ve skutečnost s novými technologiemi, které daly vzniknout levnější řadě sektorových kuchyní. K řadám spokojených zákazníků se zařadily slavné osobnosti v čele s herečkou Michalou Kuklovou, režisérem Jiřím Pomejem či hercem Martinem Štěpánkem.

Kuchyně Milenium

Nové výrobní prostory

2001

Výstavba 2. výrobní haly Vizovice

Uplynul pouhý rok a výrobní prostory byly opět rozšířeny o druhou výrobní halu ve Vizovicích. Také v oblasti výrobních strojů a nových výrobních technologií se nezahálelo a firma byla obohacena o baličku na balení nových a hotových produktů a formátovací pilu. Vaření v nové kuchyni Sykora mohl s chutí vyzkoušet oblíbený zpěvák Jaromír Nohavica nebo moderátor Prima vařečky Ivan Vodochodský.

Kuchyně Georgio Třešeň

Kuchyně Psaníčko Javor

2002

Expandování do Maďarska - 10 let Sykora

V roce 2002 oslavila firma Sykora 10 let působení na trhu a rozhodla se směřovat cestou zvyšování kvality a spokojenosti zákazníků. A své kvalitní české kuchyňské linky představila také na maďarském trhu, kde otevřela kuchyňské studio v Budapešti. V tomto roce firmu navštívil ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. Opět došlo k rozšíření vybavení firmy, byla zakoupena nová montážní linka a firmě je od tohoto roku každoročně udělována certifikace ISO 9001 u TÜV SÜD a certifikát shody výrobku s normou: 51/1981, MZ-ČSR č. 58. Zajímavostí byla kuchyňská linka Premium, která měla zafrézované úchytky přímo ve dveřích. Pro českou kuchyňskou linku Sykora se rozhodl například moderátor Vladimír Čech, herec Petr Nárožný, kytarista skupiny Elán Jan Baláž a další.

Kuchyně Star

Kuchyně Premium

2003

Simply…the best

Na firmu, která se rok od roku rozšiřovala, byla už některá kuchyňská studia jednoduše malá. V roce 2003 byla proto započata stavba showroomu a největšího kuchyňského studia Sykora Home v Brně. Do výroby byl zakoupený nový stroj na narážení kolíků a firmě byla udělena certifikace ISO 14001 u TÜV SÜD a certifikát dle vyhlášky č. 6/2003 Sb., stanovující hygienické limity. Zajímá vás, která známá osobnost v roce 2003 s radostí vařila na nové kuchyňské lince Sykora? K zákaznicím z řady celebrit se přidala moderátorka Klára Doležalová.

Kuchyně Simply

2004

Slavnostní otevření Sykora Home Brno

Stavba největšího kuchyňského studia v Brně byla úspěšně dokončena a v roce 2004 slavnostně otevřena. A že se jednalo o opravdovou událost roku, dokazuje také moderátor Leoš Mareš, který slavnostní otevření uváděl. Nová kuchyňská studia byla otevřena v Tereku v Maďarsku a také v Norsku ve městě Vrådal. Jaké kuchyňské linky zákazníci v tomto roce preferovali? Trend se přesouval z kuchyní v barvě třešně do ořechově hnědých barev. V tomto roce zakoupil kuchyňskou linku Sykora například herec a moderátor Jiří Krampol.

Kuchyně Ořech

2005

Nová výrobní linka

Ani v roce 2005 firma neusnula na vavřínech a zakoupila novou výrobní linku, formátovací pilu, dvoukomorový balíkovací lis, obráběcí stroj a formátoolepovací linku. Zároveň se mohla pochlubit novou technologií olepování hran PUR. Možná si ještě vzpomenete, že se v roce 2005 stala výherkyní prestižní soutěže Miss modelka Kateřina Smejkalová. Právě ona si v tomto roce zakoupila kuchyňskou linku Sykora.

Kuchyně Oliva

Nové centrum (frézování, olepování PUR)

2006

Kuchyňské linky Wenge a Dub Natur

V roce 2006 byla zakoupena formátovací pila a novinkou roku se stal profil dvířek Deluxe. Novým profilem dvířek se mohly pochlubit kuchyně v dýze Wenge a Dub Natur. Došlo také k rozšíření kuchyňských studií a nové studio mohli navštívit zákazníci v maďarském Gyoru. Moderátor Leoš Mareš v roce 2004 slavnostně uváděl otevření největšího kuchyňského studia v Brně a v roce 2006 si sám kuchyňskou linku Sykora zakoupil.

Kuchyně Deluxe Wenge

2007

15 let firmy Sykora

Velkolepou novinkou k 15 letům působení firmy Sykora se stala kuchyňská linka Indická Jabloň. Kuchyně byla vytvořena v dýze a zalakována lakem k dosažení vysokého lesku. O jejím úspěchu svědčily nejen objednávky zákazníků, ale také úspěch v obchodním centru Vaňkovka, kde probíhala expozice kuchyní. V roce 2007 byl také zakoupen stroj na opracování hran. Moderátorka Adéla Banášová se přidala k moderátorovi Leoši Marešovi a rok po něm si také zakoupila kuchyňskou linku Sykora.

Kuchyně Indická Jabloň

2008

Nová kuchyně pro Karla Gotta

V roce 2008 započala stavba Sykora Home v našem hlavním městě. Do výroby byl zakoupen nový lisovací stroj. Novinkou roku se staly kuchyňské linky Ořech Dijon a Ořech Teak, které se proměnily v módní hit tohoto roku a slavily obrovský úspěch. Firmu Sykora také velmi potěšila objednávka na novou kuchyni od zpěváka Karla Gotta.

Kuchyně Ořech Teak

2009

Slavnostní otevření Sykora Home Praha

Firma Sykora se v roce 2009 dočkala slavnostního otevření největšího interiérového showroomu s luxusním zbožím v České republice. Showroom byl otevřen v Praze 9 na Českomoravské ulici. Stejně jako v roce 2008 byly i v roce 2009 v oblibě kuchyně v barvě ořechu, novinkami roku se tak staly kuchyně Ořech Americký, Ořech Klasik a Georgio Ořech. V tomto roce si kuchyni Sykora pořídil zpěvák Petr Kolář.

Sykora Home v Praze

Kuchyně Ořech Americký

2010

Akrylátové kuchyně na scéně

Novinkou pro rok 2010 se styly kuchyňské linky vyrobené z akrylátu, jejich velkou předností byla praktičnost i vysoká odolnost. Zákazníci mohli sami objevit přednosti akrylátu prostřednictvím kuchyňských linek Luxury a Crystal. Kuchyně Luxury se zároveň mohla poprvé pochlubit bezúchytkovým systémem na ostrůvku kuchyně.

Kuchyně Luxury

Kuchyně Crystal

2011

Kuchyňská linka Sense

Poprvé se představila kuchyně v moderním matném bílém provedení s dýhovanými dvířky z dubu sukatého s názvem Sense. Nadčasovost a eleganci kuchyňské lince v jemném matu dodával systém skleněných skříněk s vnitřním osvětlením, k dosažení efektního třpytu byl použit lesklý korpus. K slavným majitelům kuchyňské linky Sykora se přidala moderátorka Michaela Ochotská a další.

Kuchyně Sense

2012

20 let firmy Sykora a expandování na americký trh

Jako dárek k 20 letům působení na českém trhu si firma nadělila dárek v podobě založení kuchyňského studia v americkém Chicagu a zakoupení nového formátovacího stroje. V tomto roce si zákazníci mohli na výstavě v Praze prohlédnout kuchyni budoucnosti. Poprvé byly k vidění nejnovější technologie jako například elektronické ovládání ostrůvku a dvířek. Novinkami roku se staly kuchyně Pure a Elite. Kuchyně Pure se stala první kompletní kuchyní v čistě bezúchytkovém designu, byla sladěna s dubovým barem a pracovní deskou v betonovém dekoru. Také kuchyně Elite byla výjimečná, měla zafrézovanou nerezovou úchytku v těle dvířek, které byly lakované matným černým lakem, který ladil k dýze Wave Eben.

Kuchyně Pure

Kuchyně Elite

2013

Rozšíření výroby

Firma Sykora se rozhodla obnovit prodej kuchyní v Rusku a v roce 2013 otevřela nové kuchyňské studio v Moskvě. Sykora nepřestává rozšiřovat výrobu, proto ve stejném roce zakoupila do výroby nové stoje pro aplikaci ochranné folie, leštičku, brusku hran dílců a brusku ploch dílců. Novinkou pro tento rok se stala kuchyňská linka Dub Starý, která byla vyrobena ze 150 let starých dubových trámů a doplněna černým lakem. Majitelem kuchyňské linky se stal několikanásobný mistr světa a olympijský vítěz v Cross Country cyklista Jaroslav Kulhavý.

Kuchyně Dub Starý

2014

Zakoupení nejmodernější robotické lakovny

Firma Sykora opět udělala krok směrem ke zkvalitnění výroby a zakoupila nejmodernější robotickou lakovnu. Díky ní je možné lakovat dílce včetně hran i ve složitějších tvarech v té nejvyšší kvalitě. V Rusku bylo otevřeno nové kuchyňské studio v Petrohradě. Novinka pro rok 2014? Kuchyňská linka Kashmir, za jejímž vznikem stála kuchyňská linka Pure, která byla nalakována do atraktivní barvy Kashmir. K dosažení perfektního, moderního vzhledu byla kuchyně sladěna s masivním jasanovým barem a skleněným obkladem.

Kuchyně Pure Kashmir

2015

Firma Sykora v Austrálii

V roce 2015 se firma Sykora představila na dalším světovém kontinentu, tentokrát v Austrálii ve městě Melbourne, nová kuchyňská studia byla otevřená také v belgickém Overpeltu a znovu otevřena na Praze 4. Do výroby byl zakoupen CNC stroj pro efektivnější a flexibilnější výrobu korpusových dílců nábytku a olepovací centrum, které je jedním z nejmodernějších systémů nanesení hrany na dílec. V tomto roce byly také představeny nové kuchyňské linky s názvem Style a Exclusive. Podoba nových kuchyní? Kuchyně Exclusive vyniká novým materiálem dýhy ušlechtilého dubu v kombinaci s leskle lakovanými bílými plochami. Kuchyně Style je vyrobena v matném laku s dubovou dýhou a s masivními dubovými doplňky.

Kuchyně Exclusive

Kuchyně Style

2016

Využití Nano Technologie

V roce 2016 začala firma Sykora využívat Nano laky Evermatt a zakoupila nový CNC stroj pro horizontální vrtání a lepení kolíků do hrany plošných materiálů na jedno upnutí obrobku. Byla založena nová studia v Teplicích a v Praze 10, Praha se zároveň dočkala nově zrekonstruovaného showroomu Sykora Home v Praze 9. Kuchyně Cubanit a Ceramic se staly novinkami roku 2016. Kuchyňská linka Cubanit je netradiční, originální kuchyně se zaoblenými tvary. Kuchyně Ceramic vyniká keramickým ostrůvkem a minimalistickými tvary.

Kuchyně Cubanit

Kuchyně Ceramic

2017

25 let firmy Sykora

V roce 2017 firma Sykora oslavila úspěšných 25 let působení na českém trhu. K jejím úspěchům patří působení na čtyřech kontinentech v 8 zemích světa, 48 moderních kuchyňských studií a v neposlední řadě tisíce spokojených zákazníků včetně českých a slovenských celebrit. V tomto roce firma zakoupila nové výrobní stroje, a sice 5-ti osé CNC pro flexibilnější výrobu nábytku. Nově byl také zrekonstruován showroom Sykora Home v Brně. Sykora představila kuchyně Diamond, Noble a Emotion. Diamond je tmavou kuchyní s dvířky lakovanými nanolakem, je osazená speciální dubovou 3D dýhou a žulovou pracovní deskou. Noble je kuchyně ve světlém laku a speciální 3D dýze. Naopak kuchyně Emotion je rustikální kuchyně v masivním Jasanovém dřevu.

Kuchyně Diamond

Kuchyně Emotion