ERGONOMIE

Praktické rozmístění a pohodlné používání.
 • Inspirujeme se u odborníků.
 • Zaměřujeme se nejen na kvalitní a krásné kuchyně, ale záleží nám také na tom, aby jste se v ní cítili dobře a pohodlně se vám v ní vařilo. Zařadili jsme do naší nabídky novou řadu skříněk Sykora+, která přidávají vnitřní výšku nebo šířku a tím zvětšuje nezbytný úložný prostor v kuchyni.

  Výhody řady SYKORA+ Logo Sykora+

  VĚTŠÍ VÝŠKA

  • Díky větší výšce korpusu o 50 mm máme vyšší pracovní plochu.
  • Můžeme mít vyšší pracovní plochu i při použití 10 cm soklu – sokl je decentnější, kuchyň působí lépe.
  • Větší úložný prostor ve spodní zásuvce cca 13%, větší prostor v pantované skříni.
  • Do spodní zásuvky můžeme umístit vyšší hrnce, dózy, mísy,...
  • Pohodlné umístění myčky XXL.

  VĚTŠÍ HLOUBKA

  • I u menších kuchyní můžeme díky větší hloubce spodních skříní získat větší úložný prostor až o 30%.
  • V dřezové skříni uložíme mimo sorteru i saponáty a úklidové pomůcky.
  • V nízkých zásuvkových skříních získáme další prostor pro méně používané kuchyňské nářadí.
  • Získáme větší hloubku pracovní plochy, zadní prostor můžeme využít pro závěsný systém, posuvný systém mezi horní skříní a pracovní deskou nebo využijeme prostor pro bylinky, dózy, oleje a jiné drobnosti, které chceme mít vždy při ruce.
  Větší hloubku skříní můžeme použí u všech výškových řad Sykora.
  Zásuvky
  Tvary kuchyní

  Rozložení pracovní plochy

  Aby kuchyňská linka byla maximálně funkční a dobře sloužila, je nutné při jejím plánování zohlednit tři základní zóny, které budou tvořit kuchyňský trojúhelník. Při přípravě pokrmu vytáhneme potraviny, které jsou uloženy do potravinové skříně a lednice. Suroviny očistíme a umyjeme v mycí zóně a přejdeme na pracovní plochu, kde je připravíme k pečení a vaření. Poté nám už nic nebrání přejít do varné zóny a potraviny tepelně upravit do finální podoby. Při postupném rozmístění těchto zón, které na sebe plynule navazují, docílíme hladkého provozu v kuchyni.

  Všechny základní zóny na sebe logicky navazují podle zásad správné ergonomie a usnadňují tak práci v kuchyni.

  Zóny v kuchyni

  Promyšlené ergonomické rozmístění ušetří spoustu času i starostí. Při správném rozmístění kuchyně na sebe jednotlivé zóny logicky a plynule navazují. Každá zóna zahrnuje pomůcky, které využíváme v každé konkrétní části. Všechno má své místo, smysl a řád. Vaření v takto chytře navržené kuchyni je radost.

  • ZÁSOBY - Skladované potraviny by měly mít v kuchyni své jasně vymezené místo. Lednice a potravinová skříň by měly společně tvořit první ze zón v kuchyni. Na toto centrum potravin by podle zásad logického členění kuchyňského prosotru mělo navazovat mycí centrum.
  • MYCÍ ZÓNA - Mycí centrum zahrnuje dřez a myčku nádobí. Dřez a myčka by měly být v těsné blízkosti, aby bylo ukládání nádobí logicky směrováno od oplachování do myčky co nejkratší cestou. Pokud máme mycí zónu v ostrůvku, musí být minimální vzdálenost mezi ostrůvkem a druhou částí kuchyně 90 cm. Kolem mycího centra je nutné dodržovat tzv. nulovou zónu, aby nedošlo k poranění elektrickým proudem. Velmi praktické je umístit do skříňky pod dřez koše pro tříděný odpad.
  • PŘÍPRAVA, UKLÁDÁNÍ - Kuchyňské pomůcky, které potřebujeme při přípravě jídla, jsou uloženy mezi zónami pro vaření a mytí. Ve výsuvech jsou kdykoliv při ruce. Samozřejmostí je dostatečně dlouhá deska na přípravu surovin. Pracovní plocha by měla být minimálně 60 cm široká, ideálně 90 - 120 cm. Do přípravné zóny ukládáme pomůcky pro přípravu pokrmů jako jsou nože, metličky, otvírák, škrabka. Do vyšších spodních zásuvek ukládáme struhadla, mísy na těsto, cedníky, síta, krájecí desky nebo drobné roboty.
  • VARNÁ ZÓNA - Varné centrum se skládá z varné desky a digestoře. Mezi mycím a varným centrem je nutné mít manipulační prostor o šířce alespoň 60 cm. Jde o nezbytnou odkládací a manipulační plochu. Svislá vzdálenost mezi digestoří a varnou deskou by měla být vhodně zvolená tak, aby nepřekážela. Pokud je varná deska na konci kuchyňské sestavy, necháme minimální vzdálenost 15 cm. Pod varnou desku ukládáme nástroje potřebné při vaření a do hlubších zásuvek potraviny k vaření, hrnce, pánvičky, zapékací a pečící nádoby.
  Zóny