• Spartan Race Trifecta

    Spartan Race Trifecta

Spartan Race Trifecta

Spartan Race je jedním z nejpopulárnějších závodů překážkového běhání na světě. Jedná se o běh v kombinaci se zdoláváním překážek v náročném terénu. Tento víkend se starobylá řecká Sparta stala dějištěm mistrovství světa ve Spartan Race Trifecta. Na start se postavila i naše česká zástupkyně Gabriela Nováková. Gabriela vyhrála první místo ve své kategorii v dresu Sykora a my jsme pyšní na to, že jsme mohli být součástí jejího velkého dne.

Gabriela Nováková

Je energická žena, která se ve svém volném čase nejraději věnuje cestování na motorce, miluje hory, ráda a pravidelně si zajde do svého oblíbeného fitness v kombinaci s během. Příběh kadeřnice, která stála na stupni vítězů v řecké Spartě si nemůžeme nechat pro sebe.

Jak jsi se dostala Gábi k Spartan Race?

K Spartan Race jsem se dostala zcela náhodu. Když jsem seděla s kamarádem po tréninku a ptala jsem se ho na plány pro nadcházející víkend. S velkým nadšením mi povídal o závodě Spartan Race, kterého se bude účastnit. Do téhle chvíle jsem netušila, že něco takového existuje. Souhlasil, že mohu jet s ním a tak to celé začalo … První závod byl ten nejkratší sprint na 8km. Neměla jsem naběháno, protože jsem do té doby byla spíš fitkový typ, takže si dovedete představit to utrpení při závodě, ale doběhla jsem do cíle i když s pocity, že tohle není nic pro mne. Přes noc se mi to celé rozleželo v hlavě a já věděla, že to chci zkusit znovu a lépe! Tohle byl přesně ten moment, kdy se začal psát v mém životě příběh jménem Spartan Race.

Liší se příprava na šampionát od jiných závodů?

Příprava na závody se v podstatě neliší, trénuji pravidelně. Každý svůj závod běžím na maximum a dávám do toho vše. V čem spočívá má příprava na nový závod je spíše o tom, že se snažím pilovat své slabosti a promítám si v čem jsem mohla být lepší v tom minulém. Důležité je, umět být k sobě kritická a umět si říct: “tak tady jsem to mohla udělat jinak”.

Co se ti v Řecku nejvíc líbilo?

Celková atmosféra závodu, který se nesl v duchu řecké Sparty byla nezapomenutelná a slavnostní ceremoniál s nádechem historie byl jedním slovem nádhera.

Co by jsi poradila začínajícím závodníkům, kteří by jednou také chtěli startovat na mistrovství?

Když si vzpomenu na své začátky, tak mne napadá jedno: “nevzdávat to”. Hodně mi pomohla má povaha, jsem tvrdohlavá a umíněná. Což ve sportu vidím jako výhodu, jdu si za tvrdě za svým a nespokojím se s průměrem, chci být nejlepší. Cesta za vítězstvím je dlouhá a chce to disciplinu. Důležité je, z každého neúspěchu se poučit a rozklíčovat kde jsme měli při závodě rezervy. Občas je trénink i samotný závod jako pekelná jízda plná potu, šrámů a bolesti, kdy si sáhneš na dno svých sil, ale ten pocit, když doběhneš do cíle stojí za to. Tohle je můj splněný sen.